Przychodnia Weterynaryjna Chiron\ Usługi\ Laserowa korekcja syndromu BOAS

Laserowa korekcja syndromu BOAS

Większość właścicieli buldożków, mopsów oraz innych ras psów (również kotów) ze spłaszczonym pyszczkiem jest przyzwyczajona do tego, że ich zwierzę chrapie.

Dlaczego mój pies chrapie?

Dlaczego mój pies nie ma kondycji pomimo młodego wieku?

Dlaczego mój pies szybko się męczy?

Dlaczego mój pies robi się siny?

Dlaczego mój pies mdleje?

Dlaczego mój pies się dusi?

Dlaczego mój pies chwilę po zjedzeniu ulewa lub wymiotuje?

Dlaczego mój pies ma takie czerwone oczy?

Dlaczego mój pies nie chce chodzić na spacery?

To są objawy z którymi właściciele psów krótkoczaszkowych bardzo często zgłaszają się do naszej przychodni weterynaryjnej.
Powodem powyższych objawów może być szereg patologii dotyczących budowy górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do pojawienia się SYNDROMU ODDECHOWEGO RAS BRACHYCEFALICZNYCH – BOAS.

boas przed zabiegiem

Nos pieska PRZED zabiegiem laserowej korekcji syndromu BOAS

boas po zabiegu

Nos pieska PO zabiegu laserowej korekcji syndromu BOAS

Czym jest

BOAS?

BOAS jest jednostką chorobową dotykająca psy i koty o skróconym pyszczku. Dotyczy ras takich jak buldogi francuskie, buldogi angielskie, mopsy, boston teriery, shih-tzu, pekińczyki, chiny japońskie, gryfoniki, cavalier king charles spaniele oraz inne. Do uwarunkowań anatomicznych predysponujących do wystąpienia syndromu BOAS zaliczamy między innymi :

Pies po zabiegu laserowej korekcji BOAS

Zabieg BOAS

  • skrócenie trzewioczaszki (stąd określenie czaszka brachycefaliczna)
  • przerost nozdrzy przednich oraz zwężenie otworów nosowych (znacznie wpływają na utrudnienie wdychania i wydychania powietrza)
  • deformacje małżowin nosowych (również wpływają na pobór i wydychanie powietrza)
  • wydłużenie i pogrubienie podniebienia miękkiego (gruba, długa i luźna tkanka wprawiana jest w ruch drgający podczas oddychania, co skutkuje chrapaniem; wpływa również na pobór pokarmu i możliwość krztuszenia się, wymiotów, ulewania).
  • makroglosję – czyli powiększenie języka (utrudnia oddychanie oraz pasaż pokarmu)
  • zapaść lub niedorozwój krtani i tchawicy (często jest stanem wtórnym do przewlekłych problemów w oddychaniu, często stanowi bezpośrednie zagrożenie życia).

Zespół brachycefaliczny (BOAS) jest chorobą wrodzoną i progresywną, której objawy kliniczne zaostrzają się z wiekiem, a często stają się niebezpieczne dla zwierzęcia jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia. Wyżej wymienione wady anatomiczne powodują wzrost oporów powietrza w trakcie oddychania, co powoduje powstawanie kolejnych zmian – wynicowanie kieszonek krtaniowych, przerost i obrzęk śluzówki oraz powstawanie stanów zapalnych dróg oddechowych.

Jak czuje się zwierzę z syndromem

BOAS?

Taki sposób oddychania jest bardzo kłopotliwy i prowadzi do „ciągłej walki o tlen”. Aby poczuć jak oddycha pies z wydłużonym podniebieniem miękkim i zwężonymi skrzydełkami wystarczy że zatkamy sobie nos palcami i spróbujemy wziąć oddech. Takie zwierzęta odczuwają duże zmęczenie i dyskomfort. Najmniejszy bodziec emocjonalny może wywołać pogłębienie duszności.

Jakie objawy powinny

zaniepokoić właściciela?

  • chrapanie, bulgotanie, głośne oddychanie, świsty i rzężenia – oddychanie przez otwarty pysk – charakterystyczny “uśmiech”
  • niechęć do spacerów i zabawy – szybka nietolerancja wysiłkowa
  • kaszel, wymioty po dłuższym wysiłku lub silnym bodźcu emocjonalnym (radość na widok ulubionej osoby, strach, agresja)
  • krztuszenie się podczas picia i jedzenia
  • duszność, sinica, omdlenia

Wszystkie te objawy nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego, podniecenia i wysokiej temperatury. Objawy te doprowadzają do przewlekłego niedotlenienia.

operacja nosa buldoga francuskiego przed

Pies przed zabiegiem laserowej korekcji BOAS

operacja nosa buldoga francuskiego po

Pies po zabiegu laserowej korekcji BOAS

Czy można leczyć syndrom BOAS?

A jeśli tak, to w jaki sposób?

  • Syndrom BOAS leczy się zabiegowo przez plastykę nieprawidłowych struktur anatomicznych,
  • skrócenie przedłużonego podniebienia miękkiego – laserowa korekta podniebienia miękkiego,
  • laserową korektę skrzydełek nosowych,
  • frenulektomia.

Każdy pacjent przechodzi kwalifikację do operacji poprzez wykonanie badań krwi, RTG i echo serca.

Zabieg odbywa się w pełnej narkozie wziewnej. Państwa pupil pozostaje w przychodni pod naszym nadzorem zazwyczaj około 5-6 godzin do czasu pełnego wybudzenia.

W naszej przychodni wykonujemy laserową korekcję syndromu BOAS.

 

Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu nowoczesnego lasera CO2 Aesculight VetScalpel. Laser w trakcie swojego działania natychmiastowo zamyka mniejsze naczynia krwionośne oraz limfatyczne tym samym redukując krwawienie i obrzęk do zera co pozwala na lepsze uwidocznienie pola operacyjnego lekarzowi i zmniejsza obrzęki pozabiegowe. Wiązka lasera zamyka zakończenia nerwowe dzięki czemu ból pooperacyjny jest znacznie mniejszy niż po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Gojenie takich ran jest szybsze. Laser CO2 Aesculight VetScalpel pozwala na korekcję skrzydełek nosowych wraz z częściową turbinektomią (usunięcie części małżowin nosowych) bez konieczności zakładania szwów, co znacznie zwiększa komfort zwierzęcia.

Zapraszamy na konsultację.

Korekta nosa i podniebienia u buldoga – podstawowe informacje

Korekta nosa u psa i kota lub inaczej korekta skrzydełek nosa u psa i kota, a czasem korekta nosa i podniebienia miękkiego u psa są zabiegami chirurgicznymi, które wykonuje się w celach poprawy komfortu funkcjonowania naszych pacjentów. W naszej przychodni operacja nosa i podniebienia u buldoga francuskiego przeprowadzana jest metodą laserową przy użyciu Lasera CO2 Aesculight. Zabiegi korekty nosa i podniebienia miękkiego wykonujemy nie tylko u buldoga francuskiego (buldożka) ale również u innych ras psów: buldoga angielskiego, mopsa, american bully, chihuahua, shih tzu, cavalier king charles spaniela, boksera, pekińczyka, boston teriera, doga de bordeaux.

Psy charakteryzujące się krótkim spłaszczonym pyszczkiem (rasy brachycefaliczne) często są narażone na występowanie wrodzonych wad anatomicznych, które mogą utrudnić im swobodne oddychanie. Trudności z oddychaniem często prowadzą do kolejnych problemów zdrowotnych, dlatego nie należy lekceważyć objawów wykazywanych przez psa i udać się do profesjonalisty. Rozwiązaniem wspomnianych problemów mogą okazać się zabiegi określane jako korekta nosa i podniebienia u buldoga lub korekta skrzydełek nosa u psa. Na czym polegają te zabiegi? Kiedy należy je przeprowadzić? Na jakie objawy zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Korekta nosa u psa – czy Twój pies tego potrzebuje?

W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że nie powinniśmy samodzielnie stawiać diagnozy dotyczącej naszego pupila, a zdać się na zdanie doświadczonego lekarza weterynarii. Zaleca się regularną kontrolę stanu zdrowia Twojego psa (co najmniej raz do roku), jednak należy udać się do specjalisty szybciej w przypadku kiedy zwierzę:

  • głośno chrapie,
  • charczy,
  • oddycha przez otwarty pysk,
  • miewa siny język i dziąsła
  • szybko się męczy,
  • wykazuje inne niepokojące objawy związane z układem oddechowym.
  • mdleje, czasem występuje zasłabnięcie

Wszystkie z wymienionych wyżej objawów mogą wskazywać na wadę anatomiczną, która w dłuższej perspektywie będzie niebezpieczna dla stanu zdrowia psa, dlatego ważne jest jak najszybsze usunięcie wady poprzez korektę skrzydełek nosa u psa lub korektę podniebienia miękkiego u psa. Przed zabiegiem każdy pacjent przechodzi kwalifikację

  • badania krwi
  • konsultację kardiologiczną
  • badanie endoskopowe
  • RTG

Korekta nosa u psa – czy Twój pies tego potrzebuje?

Charakterystyczna skrócona budowa czaszki buldogów powoduje, że wiele elementów układu oddechowego znajduje się na bardzo małej powierzchni, co znacznie zmniejsza przestrzeń, przez którą swobodnie przepływa powietrze. Wadliwa anatomia pyszczka buldoga w postaci przerośniętych zbyt długich skrzydełek nosowych zasłaniających otwory nosowe lub zapadające się przedłużone i pogrubione podniebienie miękkie, będą jeszcze bardziej ograniczały drożność dróg oddechowych psa. Korekta nosa u psa to zabieg mający na celu usunięcie fragmentów skrzydełek nosowych, które utrudniają pupilowi swobodne oddychanie. Natomiast korekta podniebienia u psa polega na usunięciu zbyt długiej i pogrubionej części podniebienia miękkiego. W naszej przychodni zabiegi plastyki nosa i podniebienia przeprowadzane są przy użyciu Lasera CO2 Aesculight. Każdy zabieg przeprowadzany jest w narkozie wziewnej. Chirurgia nosa i podniebienia u buldoga oraz innych ras psów to procedury mające realny wpływ na poprawę przepływu powietrza w układzie oddechowym psa. Dzięki zastosowaniu lasera CO2 minimalizujemy skutki uboczne w postaci obrzęku tkanek miękkich, krwawienia oraz przyspieszamy proces rekonwalescencji.

Korekta nosa u buldoga francuskiego i innych ras psów – czy przynosi efekty?

Rezultaty po zabiegu zazwyczaj są bardzo dobre. Istotna jest diagnostyka w młodym wieku zwierzęcia – dokładna ocena nozdrzy, badanie endoskopowe gardła oraz górnych dróg oddechowych. Jeśli zabieg korekty nosa i podniebienia przeprowadzany jest gdy pies od kilku lat przejawia niepokojące objawy syndromu BOAS, efekt po zabiegu może być mniej zadowalający. Pies po zabiegu laserowej korekcji nosa i podniebienia

Rezultaty zabiegu chirurgicznego nosa buldoga właściciel może zaobserwować bardzo szybko. W pierwszej kolejności piesek przestaje być ospały i sprawiać wrażenie zmęczonego i wiecznie zasapanego staruszka. Zamiast tego staje się aktywny i chętny do zabawy. Powinno zniknąć również brzydkie charczenie i głośne chrapanie podczas snu. Jego usposobienie staje się bardziej pogodne, co przynosi wiele radości właścicielom, którzy już nie będą musieli martwić się o zdrowie swojego ulubieńca. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę, że każdy zabieg chirurgiczny jest ingerencją w równowagę organizmu psa, również operacja nosa. Buldog francuski jest jednym z najczęstszych przedstawicieli ras brachycefalicznych poddawanych temu zabiegowi.

Buldog francuski korekta nosa

Ze względu na swoje przyjazne nastawienie i charakterystyczny wygląd, buldogi francuskie coraz częściej hodowane są w naszych domach. Niestety ze wzrostem popytu rośnie również wzrost podaży, czyli liczba hodowli tych sympatycznych piesków. Niestety nie wszystkie z nich zapewniają zwierzętom odpowiednie warunki do życia i rozmnażania się. Dlatego warto zwrócić uwagę z jakiego źródła kupuje się psa oraz na jego stan. Zasłonięte otwory nosowe można zauważyć już nawet u szczeniaka. Piesek również może mieć drobne problemy z oddychaniem, o czym będzie świadczyć wciąganie brzucha pod żebra podczas nabierania powietrza. Niestety na etapie szczenięcym trudno określić, czy buldog posiada anatomiczną wadę podniebienia miękkiego. Jednak mimo wszystko warto zwrócić uwagę na otwory nosowe, zwłaszcza przy zakupie psa od hodowcy, ponieważ znacznie zwiększa to szanse na to, że w przyszłości nie będzie naszemu psu potrzebna korekta nosa. Buldog francuski, który ma problemy z oddychaniem, będzie się bardzo męczył.